Umělá sladidla, sladká chuť, žádné kalorie, nekazí se po nich zuby, no nezní to geniálně? PRDLAČKY!
Mgr. Adéla Nováčková, 23. dubna 2020
Aspartam, Sacharin, Cyklamát, Sukralóza, Acesulfam, Stévia, Sorbitol, Mannitol a Xylitol. Slyšeli jste o nich? Minimálně o Stévii určitě ano. Setkáváme se s nimi totiž velmi často. Umělá sladidla jsou označována za dietní potraviny. Velmi často jsou doporučovány ke snižování hmotnosti. Problém je ale v tom, že vedou ke vzniku obezity. A jak je to možné? když neobsahují žádné kalorie?
Pokud sníme něco sladkého, náš mozek očekává přísun cukru a začne se do krve uvolňovat inzulín, tento hormon má za úkol snížit hladinu cukru v krvi. Když ale sníme něco sladkého s umělými sladidly, ke zvýšení krevního cukru nedojde, a inzulín ho ještě sníží dostaneme se do hypoglikémie. Jak obranný mechanismus se nám vyplaví hormony, které vyvolávají pocit hladu, aby se hladina krevního cukru dostala opět do normálu a dochází k přejídání.
Podle výzkumů mají umělá sladidla negativní vliv na střevní mikroflóru a může tak způsobit širokou škálu zdravotních problémů. Přispívají ke vzniku glukózové intoleranci, což je první stádium cukrovky a obezity.
Jak poznám, že daná potraviny obsahuje umělá sladidla? Je to lehké, čtěte etikety. Když si koupíte nějakou sladkost a v nutričních hodnotách je uvedeno: z toho cukry 0, nebo velmi nízké číslo, přitom chutná sladce, je jasné, v čem je ten háček.