Články a recepty

Éčka, k čemu se používají a jak nám mohou ublížit

Mgr. Adéla Nováčková, 29. června 2020

Dnešní článek naváže na ten minulý. Většina potravin, které najdeme v supermarketu obsahuje přidané látky - aditiva. Dnes se podíváme na to, proč se přidávají do potravin a kterým bychom se měli vyhnout obloukem.

Bolí vás často hlava? Příčinou mohou být "éčka".

Studie také potvrdili, že poruchu ADHD u dětí způsobuje konzumace éček.

Aspartam - umělé sladidlo které je asi 200x sladší než cukr - zvyšuje chuť k jídlu, bývá obsažen v light produktech, v jogurtech, nápojích, pudincích, cereálií, zmrzlinách, cukrovinkách, majonéze i v hořčici. Toto umělé sladidlo je vysoce škodlivé a bývá spojován s rakovinou a poškozením mozku. 

Cyklamáty neboli E952 - patří mezi umělá sladidla, najdeme ho v multivitamínech. Výzkumy ukazují, že tyto látky zvyšují účinky karcinogenů a tím zvyšují šanci onemocnění rakovinou. V USA jsou zakázány, v ČR je jejich použití běžné.

Glutamát sodný E621 patří mezi nejpoužívanější éčko. Hodně se požívá v čínské kuchyni, najdete ho v každé pytlíkové polívce, zvýrazňuje chuť a vůni. Bohužel ale také zadržuje vodu v těle, způsobuje nevolnost, bušení srdce, zvracení, bolest hlavy, halucinace a hodně lidí na něj bývá alergičtí. 

Ribonukleotid sodný E635 - podobnéučinky jako Glutamát. 

E 211, E220, látky zvyšující trvanlivost výrobků - v nadměrném množství zatěžují organismus

E110 neboli Žluť je žluto-oranžové barvivo, patří do skupiny škodlivých aditiv. Je nevhodné pro děti a může být příčinou vzniku alergií a astmatu, ADHD. Žluť se používá k dobarvování sladkostí, limonád, hořčic i  instantních polévek. Toto barvivo je v některých zemích zakázáno. 

E132 - Indigotin - potravinářská modř neboli tmavě modré barvivo. Najdete ho v pudincích, žvýkačkách, čokoládových tyčinkách a dalších sladkostech. Nadměrná konzumace může způsobit nevolnosti, zvracení, vyšší krevní tlak, vyrážky a další alergické reakce. 

E133- Brilantní modř - ani toto éčko nepatří mezi vhodná aditiva. Způsobuje hyperaktivitu u dětí a zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Toto éčko najdete především v džusech a sladkostech.

E250- Dusitan sodný hraje roli konzervantu a stabilizátoru. Můžete ho najít i pod názvem dusitanová solící směs. Není vhodný pro děti a těhotné ženy. Může způsobovat kožní problémy, bolesti hlavy. Nadměrná konzumace může mít i karcinogenní účinky. Najdete ho v buřtech, párcích nebo šunce.

Pokud má potravina nepřirozenou barvu, je nepřirozeně lesklá, má až podezřele dlouhou trvanlivost, nepřirozenou chuť a je velmi levná, pravděpodobně při její výrobě bylo použito nadměrné množství aditiv.

Čtěte etikety a snažte se konzumaci éček eliminovat a raději sáhnout po potravinách, které přidané látky neobsahují. 

Éčka, k čemu se používají a jak nám mohou ublížit